Naujiena
Žingsnis link aukštesnės savivertės ir pasitikėjimo savimi
2022 02 09Dažnai minima sąvoka „savivertė“, bet retai kuris tikrai supranta, kas yra ta asmeninė vertė, kuo ji matuojama ir kaip ją ugdyti. Literatūroje ir kasdienėje kalboje savivertė ir pasitikėjimas savimi vartojami kaip sinonimai ir yra glaudžiais susiję. Savivertė yra gana stabilus psichikos komponentas, kuriuo apibrėžiamas prigimtinis žmogaus vertingumo jausmas, kai žmogus jaučiasi vertingas nepaisant aplinkybių. Tuo tarpu pasitikėjimas savimi yra apie tikėjimą savo galėjimu įveikti sunkumus. Savivertės jausmas yra susijęs su sėkme, kurios jautiesi nusipelnęs, tuo tarpu pasitikėjimas savimi yra apie sėkmę, kurią jautiesi pajėgus pasiekti.
Savivertė – tai mūsų apibendrinta nuomonė apie save ir tai, kokią vertę sau suteikiame einamoje situacijoje. Jei situacija gerai žinoma, kasdienė, jei joje plaukiojame kaip žuvis vandeny, savivertės klausimas net neiškyla. Ši apibendrinta nuomonė gali būti teigiama: „esu geras“,“esu vertingas“, arba neigiama „esu blogas“, „esu niekam tikęs“. Savivertė turi labai didelį poveikį tam, kaip žmogus bendrauja su aplinkiniu pasauliu.
Paprastai žmonės, kurie aukštai save vertina:
• Didžiuojasi savo pasiekimais;
• Labai ryžtingai atstovauja savo interesams;
• Moka prisiimti atsakomybę už savo veiklą;
• Kantriai įveikia nesėkmes, jeigu kas nors nevyksta taip, kaip norėtųsi;
• Entuziastingai priima naujus iššūkius.
Tuo tarpu žmonės su žema saviverte:
• Vengia naujų ir sunkių situacijų;
• Jais yra lengvai valdyti ir manipuliuoti;
• Dažnai pasirenka gynybinę bendravimo manierą;
• Lengvai nusivilia kitais žmonėmis;
• Neleidžia sau jausti ir tinkamai išreikšti įvairių jausmų;
• Dažnai kaltina kitus žmones dėl savo nesėkmių.
Žema savivertė ir nepasitikėjimas savimi – tai ne faktas, o tik neigiama žmogaus nuomonė apie save. Pasitikėjimas savimi yra neatsiejama vidinės harmonijos, sėkmės ir pasitenkinimo gyvenimu dalis. Pasitikėjimo savimi stoka yra viena dažniausių problemų, su kuria susiduria šiuolaikinis žmogus. Tai, kaip matome ir vertiname save, lemia mūsų elgseną įvairiose gyvenimo srityse, tarpasmeninius santykius, pasirinkimus ir sėkmę tiek studijų, profesinėje, tiek ir asmeninio gyvenimo srityse. Jei manai, kad Tavo savęs vertinimas nepakankamas, visada gali žengti žingsnį pirmyn ir, pasitelkęs saviugdą ar / ir specialistų pagalbą, pradėti pasitikėti savimi labiau!
KAIP SUSTIPRINTI PASITIKĖJIMĄ SAVIMI?
Savęs pažinimas. Pirmas žingsnis link didesnio pasitikėjimo savimi yra savęs pažinimas tiek iš gerosios, tiek ir iš blogosios pusės. Pažinęs save galėsi apsispręsti, kurias savybes, bruožus, kompetencijas nori stiprinti, o kurias nori ir gali priimti tokias, kokios jos yra. Kelk sau realistiškus tikslus. Tobulėjant Tavo gebėjimams, didės ir tikslai. Dažniau patiriama sėkmė ir pasiekti tikslai stiprina pasitikėjimą savimi.
Nustok save kritikuoti. Adekvati vidinė kritika yra puikus indikatorius, padedantis pasimokyti iš savo klaidų, bei suprasti, kuria kryptimi norime ir renkamės tobulėti. Visgi esant nepakankamam pasitikėjimui savimi, „vidinis kritikas“ įsisiautėja, peržengdamas adekvatumo ribas ir užgoždamas pozityvius mūsų pačių ir situacijos aspektus. Svarbu laiku pasakyti „stop“ ir mokytis ieškoti bei rasti alternatyvų požiūrį griežtai savikritikai ir negatyvumui.
Atsisakyk „viskas arba nieko“ mąstymo. Dažnai kai stinga pasitikėjimo savimi, dominuoja orientacija į kraštutinumus. Pvz., „Jeigu negausiu 10, tai aš nevykėlis“, „Laimėjau 3 vietą varžybose, veltui treniravausi, aš visiškai negabus sportui“. Tarp „Viskas“ ir „Nieko“ yra daugybė kitų variantų.
Praktikuok atsipalaidavimo ir streso įveikimo technikas. Moksliniais tyrimais nustatytos sąsajos tarp streso ir pasitikėjimo savimi. Menkiau pasitikintys savimi žmonės patiria daugiau streso ir įtampos, savo ruožtu sėkmingas streso įveikimas padeda sustiprinti pasitikėjimą savimi.
Išeik iš savo komforto zonos. Susidurk su savo baimėmis akis į akį, išbandyk naujus dalykus, tai sustiprins Tavo pasitikėjimą savimi.
Rūpinkis savimi. Dėmesys savo fizinei ir psichinei sveikatai bei gyvensenai (pvz., miegas, mityba, fizinis aktyvumas ir kt.) yra puikus būdas išreikšti meilę sau bei sustiprinti pasitikėjimą savimi.
Parengė VSS K. Klovas
LITERATŪRA
- Bénabou, R., & Tirole, J. (2002). Self-confidence and personal motivation. The quarterly journal of economics, 117(3), 871-915.
- Charness, G., Rustichini, A., & Van de Ven, J. (2018). Self-confidence and strategic behavior. Experimental Economics, 21(1), 72-98.
- https://www.animapsichologija.lt/post/pasitik%C4%97jimas-savimi
- https://studentams.ktu.edu/wp-content/uploads/sites/54/2018/09/Pasitik%C4%97k-savimi-labiau_2017.pdf
- https://www.klauskpsichologo.lt/saviverte/
Gedimino G. 85-1, LT-56121, Kaišiadorys
V 8:00-15:45
Pietų pertrauka:
I-V 12:00-12:45