Naujiena

Spalis - kovos su krūties vėžiu mėnuo

2019 10 24

Krūties vėžys – Lietuvoje labiausiai paplitusi moterų vėžinė liga. Krūties vėžiu per savo gyvenimą suserga maždaug kas devinta moteris. Dažniausiai krūties vėžys užklumpa vyresnes nei 50 metų moteris, bet kartais susargdina ir jaunesnes. Vyrai taip pat serga krūties vėžiu, tačiau retai ir sudaro mažiau negu 1% visų krūties vėžio atvejų
Krūties vėžys atsiranda tada, kai normalios krūties ląstelės išsigimsta ir pradeda nevaldomai daugintis, o jų perteklius kaupiasi į darinį ar sluoksnį, vadinamą augliu arba naviku. Auglys gali būti vėžinis arba nepiktybinis. Vėžinis auglys yra piktybinis, tai reiškia, kad jis gali išplisti į kitas kūno vietas. Nepiktybinis auglys neplinta.
Kai kurios krūties vėžiu sergančios moterys jaučia, kad krūtyse atsirado pokyčių ar kitokių simptomų, tačiau daugelis moterų nieko nejaučia ir nepastebi tol, kol joms nediagnozuojama liga. Dažnai nerimą keliančių požymių ar simptomų atsiranda ne dėl vėžio, o dėl kitų sveikatos sutrikimų.
Krūties vėžį gali pranašauti šie pokyčiai:
  • gumbelis ar sustorėjimas krūties srityje;
  • pakitęs krūties dydis ir forma;
  • odoje atsirandančios bangelės;
  • pakitusi spenelio išvaizda, ypač jei jis įtrauktas, įdubęs į krūtį ar praradęs taisyklingą formą;
  • kraujingos išskyros iš spenelio;
  • spenelio ar odos aplink jį bėrimas;
  • patinimas ar gumbelis pažastyje;
  • sudirgusi arba susiraukšlėjusi, gruoblėta, pleiskanojanti oda ar atsirandančios naujos raukšlės;
  • karštos, paraudusios, patinusios krūtys, kuriose atsirado bėrimų (bėrimų gali ir nebūti), o oda primena apelsino žievelę; tokie odos pakitimai vadinami Peau d’orange simptomu;
  • skausmas krūtyje, ypač ilgai nepraeinantis krūtų skausmas.
Šie krūties pokyčiai nebūtinai reiškia vėžį. Įtraukti speneliai, kraujingos spenelių išskyros ar bėrimai – visa tai gali atsirasti ir dėl kitų susirgimų. Bet jeigu atsirado pokyčių, kurių anksčiau nebuvo, turite kreiptis į šeimos gydytoją. Ko gero tai nepiktybinė ir lengvai pagydoma liga. Šeimos gydytojas pasiųs jus pas krūtų ligų specialistą, kuris išsklaidys nuogąstavimus ir suteiks reikiamą gydymą. Kuo anksčiau kreipsitės į gydytoją, tuo daugiau galimybių turėsite sėkmingai išgydyti ligą, net jei tai būtų vėžys.
Reikėtų nepamiršti, visose asmens sveikatos priežiūros įstaigose vykdoma Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa, kuri skirta moterų nuo 50 iki 69 metų (imtinai) krūties piktybinių navikų prevencijai. Krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografijos paslauga teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per dvejus metus. Be to Kaišiadorių r. sav. Visuomenės sveikatos biuras (toliau VSB) vykdo projektą „Vilties tiltas“, kurio tikslas - užtikrinti tyrimo mamografu paslaugos pasiekiamumą ir jo metu moterys nemokamai vežamos į Kauną atlikti krutų mamografinę patikrą. Projekte nuo 2018 m. pradžios jau sudalyvavo per 100 moterų. Dėl dalyvavimo programoje reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Šioje programoje dalyvaujančioms moterims paslaugos teikiamos nemokamai.
Kaišiadorių  r. sav. visuomenės sveikatos biuras norėdamas dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į šią ligą, jos prevenciją, kvietė visus kaišiadoriečius į ROŽINIUS fizinio aktyvumo užsiėmimus, skirtus kovai su krūties vėžiu. Spalio 22 d. vyko LINIJINIAI ŠOKIAI (A. Brazausko gimnazijje), spalio 23 d. - PILATES (Kaišiadorių Švietimo ir sporto paslaugų centre) ir ZUMBA užsiėmimai (Sporto klube “Sporto guru”). Jų metu buvo pageidautinas dalyvių aprangos kodas – ROŽINĖ SPALVA. Visoms dalyvavusioms moterims Kaišiadorių r. sav. VSB pateikė informaciją apie prevencines programas vykdomas Kaišiadorių r. savivaldybėje ir kvietė nemokamai pasitikrinti sveikatą.

Daugiau informacijos apie nemokamus fizinio aktyvumo užsiėmimus: www.kaisiadorysvsb.lt

 

VSSS Inga Petrauskienė


Paskutinį kartą redaguota: 2019-10-24 09:22
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi