Naujiena
Spalio 15 – oji – krūtų sveikatos diena
2021 10 15Kiekvienais metais spalio 15-oji primena apie svarbią moters sveikatos problemą – krūties vėžį. Krūties vėžys – vienas dažniausių onkologinių, susirgimų diagnozuojamas vis jaunesnio amžiaus moterimis. Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje krūties vėžys išlieka neabejotinai dideliu rūpesčiu, nuolat užimančiu pirmąsias statistikos lentelės eilutes. Kaišiadorių rajone nuo šio tipo vėžio 2011-2020 m. vidutiniškai kasmet mirė po 6 moteris. 2020 m. Lietuvoje užregistruota 560 mirčių nuo krūties vėžio. Kaip kovoti su krūties vėžiu – ši problematika labai aktyviai tiriama ir analizuojama visame pasaulyje. Ankstyvoji diagnostika šios ligos atveju ypač svarbi – kuo anksčiau diagnozuojamas krūties vėžys, tuo geresnių gydymo rezultatų galima tikėtis.
Kodėl susergama šia liga? Priežasčių yra ne viena... Nesveika gyvensena (rūkymas, alkoholio vartojimas, mažas fizinis aktyvumas (nutukimas)), negimdymas, nežindymas, nepiktybinės krūties ligos, ilgalaikis estrogenų poveikis organizmui (ankstyvos mėnesinės, vėlyva menopauzė), anksčiau patirtas vienos krūties vėžys, patirtas spindulinis krūtinės ląstos ir krūties gydymas, šeimos anamnezė ir genetiniai veiksniai. Krūties vėžys, kaip ir daugelis jo formų, yra paslaptingas. Ankstyvoje jo stadijoje paprastai nebūna jokių simptomų, todėl būtina tikrintis profilaktiškai. Jeigu pastebėjote tokius simptomus kaip: guzelių ar sukietėjimų atsiradimą krūtyje, limfmazgių padidėjimą pažastyje, krūties dydžio ar formos pokyčius, aptikote spenelio išskyras (kartais kraujingos) ar jo pokyčius (įdubimas, pasisukimas į kitą pusę), pakitusi krūties odos spalva ar reljefas - reikia skubiai kreiptis į šeimos gydytoją.
Vis dėl to geriausia profilaktika, siekiant užkirsti kelią krūties vėžio atsiradimui ar progresavimui, - reguliarus tikrinimasis ir šeimos ligų įvertinimas. Vyresnės nei 50 metų moterys profilaktinei patikrai nukreipiamos kaip galima dažniau, mat krūtų vėžio profilaktinė programa joms leidžia nemokamai atlikti mamografiją kartą per dvejus metus. Tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Ligonių kasos primena, kad PSD apsidraudę žmonės gali nemokamai pasitikrinti sveikatą dalyvaudami ir kitose prevencinėse programose tokiose kaip:
- Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa (skirta moterims nuo 25 iki 60 metų);
- Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa (skirta asmenims nuo 50 iki 74 metų);
- Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa (skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu);
- Širdies ir kraujagyslių ligų atrankos ir prevencijos priemonių programa (skirta vyrams nuo 40 iki 55 metų ir moterims nuo 50 iki 65 metų).
Norėtume atkreipti dėmesį, kad gyventojams, kurie dalyvauja širdies ir kraujagyslių ligų prevencinėje programoje, Kaišiadorių r. sav. visuomenės sveikatos biuras siūlo nemokamas dietologo, kineziterapeuto, psichologo individualias konsultacijas bei fizinio aktyvumo užsiėmimus.
Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ragina gyventojus rūpintis savo sveikata, kad suvienijus visas jėgas būtume sveiki ir mėgautumėtės laimingu gyvenimu.
Informaciją parengė: I. Petrauskienė
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Gedimino G. 85-1, LT-56121, Kaišiadorys
V 8:00-15:45
Pietų pertrauka:
I-V 12:00-12:45