Naujiena

Širdies, kraujagyslių ir cukrinio diabeto profilaktinėje programoje galės dalyvauti daugiau žmonių

2020 10 16

Širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje siejamos su netinkama žmonių gyvensena: nesveika mityba (maiste per daug riebalų, cholesterolio, druskos), plintančiu rūkymu,  sumažėjusiu fiziniu aktyvumu, antsvoriu bei negydomu padidėjusiu arteriniu kraujospūdžiu ar cukriniu diabetu. Pasaulyje pradėta kova su minėtais rizikos veiksniais leido pasiekti gerų rezultatų. Kitų šalių patirtis rodo, kad galima išvengti išeminės širdies ligos ir insulto bei prailginti gyvenimą. Tam reikia perprasti ligos prigimtį, nustatyti ją skatinančius rizikos veiksnius ir atkakliai su jais kovoti. Nuo 2015 metų Kaišiadorių r. sav. Visuomenės sveikatos biuras bendradarbiaudamas su rajono pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, vykdo širdies, kraujagyslių ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programą. 

Programos tikslas – sumažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis (krūtinės angina, miokardo infarktu, insultu, periferinių arterijų tromboze), atrinkti sergančius ateroskleroze ar cukriniu diabetu žmones, kurie nejaučia sveikatos sutrikimų, siekiant užkirsti kelią šių ligų raidai bei siekiant sumažinti pacientų neįgalumą ir mirtingumą dėl širdies,  kraujagyslių ir cukrinio diabeto ligų.

Programos metu nustatomi rizikos veiksniai ir skiriamas reikiamas gydymas arba/ir rekomenduojama intensyviai keisti asmenų, priskirtų rizikos grupei, gyvenseną. Jų metu taikomi interaktyvūs mokymų metodai, diskusijos grupėse, sprendžiamos užduotys, aptariami rezultatai, konsultuojama sveikos gyvensenos klausimais. Pagrindinis dėmesys skiriamas savarankiškam darbui, įgytų žinių praktiniam taikymui ir pasiektų sveikatos bei gyvensenos pokyčių vertinimui.

Keisti gyvenseną yra sudėtingas ir daug pastangų reikalaujantis procesas, kuriam reikalinga specialistų pagalba. Visuomenės sveikatos biuras sudaro visas gyvensenos keitimui reikalingas sąlygas, turi kvalifikuotų specialistų komandą. Įžanginius užsiėmimus, kurių metu dalyviai yra motyvuojami ir jiems yra pristatoma visa programa, veda visuomenės sveikatos specialistas Arvydas Raskilas. Visuomenės sveikatos biure dalyviams specialiomis svarstyklėmis yra atliekama  kūno sudėties ir kompozicijos analizė. Svarstyklės pateikia ne tik kiek žmogaus svorio sudaro raumenys, riebalai ir vanduo, bet ir grafiškai pavaizduoja jų išsidėstymą. Pagal gautus duomenis taip pat yra apskaičiuojamas asmens biologinis amžius, kuris gali ir nesutapti su metais kuriuos yra nugyvenęs žmogus.

Keičiant savo gyvenseną į sveikesnę dažnam asmeniui reikia koreguoti mitybą. Mitybos  rekomendacijos, kurias skelbia pasaulio sveikatos organizacija yra labai aiškios: nemažiau kaip 5 vaisių ir daržovių porcijos per dieną, daugiau skaidulų turinčių maisto produktų, mažiau kaip 5 g. druskos per dieną,  riboti laisvojo cukraus kiekį iki 20 g. per dieną ir mažinti gyvulinės kilmės riebalų vartojimą, keičiant juos į augalinės kilmės riebalus ir svarbiausia – kuo įvairesnė mityba. Pradėjus praktiškai taikyti/įgyvendinti mitybos rekomendacijas, dažnai iškyla daugybė praktinių klausimų. Visus iškilusius klausimus programos dalyviams padeda išspręsti  gydytoja dietologė, Kristina Jasmontienė. 

Norint išvengti širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto taip pat svarbus yra ir fizinis aktyvumas. Fizinio aktyvumo lygis turi būti pritaikytas kiekvienam asmeniui individualiai. Suaugusiam žmogui yra rekomenduojama kasdien užsiimti vidutinio intensyvumo fizine veikla netrumpiau kaip 60 min, o jėgos ir pusiausvyros bei lankstumo pratimus atlikti bent 2 – 3 kartus per savaitę. Dėl turimų sveikatos problemų žmonėms būna sunku teisingai pasirinkti kokius pratimus, kokiu intensyvumu ir dažnumu jiems atlikti. Kinezeterapiautas Laimonas Šiupšinskas padeda sureguliuoti  fizinį aktyvumą ir spręsti iškilusius sunkumus. . Individualaus susitikimo metu kinezeterapiautas ištestuoja dalyvius ir išrašo jiems tinkamiausią “Fizinio aktyvumo receptą”. Siekiant suformuoti fizinio aktyvumo įpročius mėnesį laiko, du kartus per savaitę, dalyviai gali nemokamai dalyvauti mankštose vandenyje. Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centre, treniruotes veda trenerė Ingrida Ladigienė. Asmenys, kurie dėl įvairių  priežasčių negali dalyvauti mankštose  baseine gali pasirinkti  alternatyvias treniruotes.  Šiaurietiško ėjimo užsiėmimų ciklas skirtas dalyviams išmokti taisyklingos šiaurietiško ėjimo technikos. Už simbolinį papildomą mokestį galima dalyvauti Funkcinėse arba pilateso treniruotėse.

Iki šių metų birželio 1 dienos programoje galėjo dalyvauti tik tie asmenys, kuriuos į programą įtraukdavo šeimos gydytojas. Dabar programoje gali dalyvauti visi asmenys, kurie save gali priskirti širdies, kraujagyslių ir cukrinio diabeto rizikos grupei. Šiai grupei priskiriami asmenys  turintys bent tris iš toliau išvardintų rizikos veiksnių:

  • kūno masės indeksas daugiau kaip 25 kg/m2;
  • vyrų liemens apimtis ≥102 cm, moterų ≥ 88 cm;
  • serumo trigliceridai ≥ 1,7 mmol/l;
  • didelio tankio lipoproteinų cholesterolis: vyrų < 1,03 mmol/l, moterų < 1,29 mmol/l;
  • arterinis kraujospūdis: sistolinis ≥ 130 mmHg arba diastolinis ≥ 85 mmHg, arba pacientas vartoja spaudimą mažinančius vaistus;
  • gliukozės koncentracija kraujo plazmoje nevalgius ≥ 5,6 mmol/l.

Asmenys norintys dalyvauti programoje turi kreiptis į Kaišiadorių visuomenės sveikatos biurą tel. 867079448

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas A. Raskilas


Paskutinį kartą redaguota: 2020-10-16 13:56
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi