Naujiena

Pasaulinė tuberkuliozės diena „Laikrodis tiksi“

2021 03 24

Kiekvienais metais kovo 24 dieną Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sprendimu minima Pasaulio tuberkuliozės diena, kurios tikslas – informuoti apie tuberkuliozės profilaktiką ir naujausius gydymo būdus. 2021 m., šios dienos šūkis – „Laikrodis tiksi“ primena, kad pasauliu trūksta laiko veikti pagal prisijimtus pasaulio lyderių įsipareigojimus, kad 2030 metais nebūtų nėvienos mirties nuo tuberkuliozės.  COVID-19 pandemijos metu neturime užmiršti prevencijos nuo tuberkuliozės, kurios pagrindinė priemonė yra ankstyva ligos diagnostika ir kontroluojamas gydymas iki pilno pasveikimo.

PSO duomenimis, trečdalis pasaulio gyventojų serga latentine tuberkulioze. Latentinė tuberkuliozė, tai tuberkuliozės forma, kuri nurodo, kad asmuo yra (buvo) užsikrėtęs tuberkuliozės bakterijomis, bet šia liga nesusirgo ir negali jos perduoti kitiems žmonėms. Žmonės, kurie yra (buvo) užsikrėtę tuberkuliozės bakterijomis visą gyvenimą rizikuoja susirgti šia liga nusilpus imunitetui. Didesnę tikimybę susirgti tuberkulioze turi asmenys, kurie serga ŽIV, cukriniu diabetu, nesaikingai vartoja alkoholį, rūko ar maitinasi netinkamai. Daugiau kaip 20 proc. tuberkuliozės atvejų yra siejama su rūkymu.

Dažniausias užsikrėtimo tuberkulioze kelias – ilgą laiką trunkantis kontaktas su atvira plaučių liga sergančiu žmogumi. Pagrindinis infekcijos nešiotojas yra ligonis, kuris kosėdamas ir atkosėdamas skreplius, į aplinką gausiai išskiria tuberkuliozės bacilas. Tuberkuliozės bacilos į organizmą dažniausiai patenka pro kvėpavimo takus: nosį ir burną, įkvėpiant tuberkuliozės bacilų, dėl šios priežasties didžiausia rizika susirgti tuberkulioze yra kartu su atvira tuberkulioze sergančiais gyvenantiems ar dirbantiems žmonėms. Atvira tuberkulioze sergantis asmuo per metus gali užkrėsti iki 15 žmonių.

Tuberkuliozė yra klastinga liga. Ji skiriasi nuo kitų plaučių ligų, nes gana ilgai jokių simptomų nepastebima. Žmogus gali ne vienus metus nešioti tuberkuliozės bakterijas, turėti plaučiuose ligos židinį ir jaustis gerai. Liga kliniškai pasireiškia, kai bakterijos išsisėja po plaučius: žmogus pradeda karščiuoti, atsikosėti krauju. Tuberkuliozę galima įtarti, jeigu ilgiau nei tris savaites karščiuojama, kosėjama, skrepliuojama, skundžiamasi krūtinės, nugaros skausmais, jei krinta svoris ir jeigu žmogus yra turėjęs kontaktą su sergančiuoju tuberkulioze.

 

Straipsnį parengė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas Arvydas Raskilas


Paskutinį kartą redaguota: 2021-03-25 11:53
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi