Naujiena
MITAI IR TIESA APIE DEPRESIJĄ
2024 11 13Sergančius depresija atpažinti labai lengva. Sergantis dpresija žmogus visą laiką verkia, guli lovoje, nesikelia ir niekur neina.
NETIESA
Sunkia depresijos forma sergantis žmogus iš tiesų gali būti tiek stipriai paveiktas ligos, kad nebegali atsikelti iš lovos ir jo kasdienis gyvenimas visiškai sutrikęs. Tačiau tai tik nedidelė dalis sergančiųjų depresija. Didžioji dalis – žmonės, kurie kasdien eina į darbą ir bendrauja su šeima, tačiau visa tai jiems tenka daryti per prievartą. Paprastai, kol liga nėra labai sunki, didžioji dalis žmonių puikiai moka ją slėpti, tačiau už tai sumoka didelę kainą…
________________
Depresija serga tie, kuriems gyvenime trūksta ko nors svarbaus. Pvz., darbo, pinigų, antros pusės.
NETIESA
Žinoma, depresija serga ir tie žmonės, kuriems trūksta tokių reikšmingų dalykų, kaip darbas, pinigai ar artimi santykiai. Tačiau lygiai taip pat depresija serga žmonės, kurie išoriškai žiūrint „viską turi“.
________________
Vyrų depresijos simptomai gali būti kitokie nei moterų.
TIESA
Moterys dažniau nei vyrai išgyvena klasikinius depresijos simptomus: liūdesį, menkavertiškumo jausmą ir kaltę. Tuo tarpu vyrai, sirgdami depresija, dažniau jaučiasi irzlūs ir pikti, o kartais tampa užgaulūs ar smurtauja. Taip pat vyrams labiau būdinga pradėti vartoti alkoholį ar narkotikus, kai jie serga depresija.
________________
Depresija – nepagydoma liga. Tik jos simptomai gali būti gydomi.
NETIESA
Net sunkios depresijos formos gali gali būti sėkmingai gydomos. Gydymas dažnai susideda iš vaistų ir psichoterapijos derinio. Nuo gyvenimo sunkumų nei vienas negalime būti apsaugoti, tačiau didžiajai daliai sergančiųjų depresija yra pagydoma liga. O pasveikę žmonės gali toliau gyventi pilnavertį gyvenimą.
________________
Psichologo konsultacijos – tas pats, kas pokalbis su draugu.
NETIESA
Psichologo konsultacijos arba psichotrerapija – tai kalbėjimasis su tuo, kuris yra pasirengęs gydyti žmones sergančius psichikos liga. Tai pokalbiai, kurie padeda suprasti ir keisti tai, kas gali būti susiję su depresijos priežastimis žmogaus gyvenime. Taip pat tai – būdas tvarkytis su kasdieniais stresais, neigiamomis mintimis ir veiksmais.
________________
Geriausias būdas padėti sergančiam depresija – pasistengti jį pralinksminti.
NETIESA
Geriausias būdas padėti sergančiam depresija žmogui yra pasirūpinti, kad jis gautų tinkamą ir profesionalų gydymą. Taip pat svarbu rimtai reaguoti į tai, ką žmogus apie save pasakoja, o ypatingai į mintis apie savižudybę. Jei tiesiog bandysite pralinksminti, greičiausiai žmogus tiesiog jausis nesuprastas. Palaikykite ir nepraraskite vilties, kad su laiku ir tinkamu gydymu taps geriau.
________________
Nuolatinis ryšio palaikymas (pvz., žinučių rašymas, skambinimas ir kvietimas susitikti) gali iš tiesų padėti sergančiam depresija žmogui.
TIESA
Išlaikyti su artimuoju ryšį net tuo atveju, jei jis Jums neatsako, yra tikrai labai svarbu tam, kuris serga. Nenuleiskite rankų ir nepalikite savo artimųjų vienų kovoje su liga.
________________
Jei kas nors serga depresija, jam reikia pamiršti apie tai, kaip jis jaučiasi. Todėl nereikia klausti, kaip jis gyvena. Geriau tiesiog pasikalbėti apie kitus dalykus.
NETIESA
Galima klausti „kaip jautiesi?“. Nebijokite to daryti, tačiau būkite pasiruošęs klausytis, jei artimasis norės apie tai pasikalbėti. Kalbėti apie kasdienius dalykus taip pat nemažiau svarbu.
________________
Niekada su sergančiuoju depresija neturėtumėte kalbėtis apie savižudybę, nes tai gali jį paskatinti nusižudyti.
NETIESA
Netiesa. Žmogaus galvojančio apie savižudybę ypatingai svarbu klausti, ar jis turi tokių minčių ir kalbėti su juo apie tai, kaip jis visa tai išgyvena. Nuoširdus pokalbis gali išgelbėti gyvybę, o ne ją pražudyti.
________________
Parengė: Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas Karolis Klovas
Šaltinis: “Depresijos įveikimo centro” medžiaga - https://depresijosiveikimas.lt/
Gedimino G. 85-1, LT-56121, Kaišiadorys
V 8:00-15:45
Pietų pertrauka:
I-V 12:00-12:45