Naujiena
KOKIE VEIKSNIAI GALI ĮTAKOTI PAAUGLIŲ DEPRESIJĄ?
2022 03 01Paauglystė yra antras sparčiausias augimo ir pirmasis brendimo laikotarpis žmogaus gyvenime, todėl paaugliai yra itin jautrūs juos supantiems pokyčiams. Todėl svarbu suprasti kokie veiksniai gali negatyviai įtakoti šį brendimo laikotarpį ir pačių paauglių sveikatą. Šiame straipsnyje bus aprašyti pagrindiniai veiksniai, į kuriuos vertėtų atsižvelgti paaugliams ir jų artimiesiems.
PATYČIOS:
Patyčias patiria beveik kiekvienas mokyklinio amžiaus vaikas ar paauglys, bet apie tai prasitaria labai retai. Taip yra todėl, nes bijoma dar didesnių patyčių, būti atstumtam, pasirodyti silpnu ir pan. Kiekvienais metais atliekama daug psichologinių tyrimų mokyklose visame pasaulyje ir jie visi randa tą patį: didžioji dauguma vaikų patiria vienokias ar kitokias patyčias ir tai yra tiesiogiai susiję su paauglių jaučiama depresija. Patyčios nėra nauja problema ir su jomis jau ilgą laiką kovojama, bet problema yra ta, kad tiems, kuriems tos pagalbos labiausiai reikia, dažniausiai jos nesulaukia. Todėl svarbu atsižvelgti į savo draugų ar vaikų savijautą, nes net ir tada, kai jie šypsosi, jie gali kentėti nuo patyčių ir depresijos. Svarbu yra nuoširdus tarpusavio bendravimas ir suvokimas, kad tai, ką mes sakome gali negatyviai paveikti artimųjų ar draugų savijauta. Tad norint kovoti su patyčių problema svarbiausia yra bendravimas, supratingumas, pagarba ir nuoširdumas
DRAUGYSTĖS IR ŠEIMOS SANTYKIAI:
Nors paauglystėje svarbesni tampa draugai dėl spartaus autonomijos noro vystymosi, reikia palaikyti gerą balansą tarp draugų ir tarp artimųjų. Paaugliai, kurie jausis atstumti ir nepritapę, daug dažniau serga depresija negu tie, kurie turi daug bendravimo su bendraamžiais. Taip pat prasti šeimos santykiai gali turėti tokį pat efektą. Identifikavus, kad paaugliui vienur ar kitur trūksta bendravimo, reikia jiems suteikti pagalbą arba bent jau skirti daugiau dėmesio. Nors paaugliai gali slėpti ar nenorėti kalbėti apie tai, vis tiek jiems reikia suteikti palaikymą, saugumo jausmą per kantrumą ir nuoširdumą. Paaugliams bendravimas yra labai svarbus, todėl į šias jų problemas reikia žiūrėti rimtai, tačiau nereikia jų per daug spausti ir versti kalbėti, nes jie taip gali tik dar labiau tolti ir izoliuotis nuo aplinkinių.
MOKSLAI:
Paauglystėje mokslai ir pažymiai paaugliams įgauna naują prasmę dėl artėjančių brandos egzaminų ir ateities perspektyvų. Todėl, jei paaugliui pradeda nesisekti moksluose, jam pradeda prastėti nuotaika ir motyvacija. Šioje srityje paaugliams padėti galima tiesiogiai: padėti su namų darbais, bet taip pat ir neiškeliant jiems per didelių reikalavimų. Reikia jiems leisti surasti savo tempą ir savo galimybes, nes ilgai užsitęsusi motyvacijos stoka sunkiai grįžta be didelių pastangų iš paauglio ir jo artimųjų.
SAVĘS SUVOKIMAS:
Psichologas: R. JurgutisPati pagrindinė paauglių depresijos priežastis yra savęs suvokimo problemos. Tai gali būti išvaizda, reputacija, pažymiai, santykiai ir pan. Paauglystėje paauglys mano, kad visi į jį žiūri, visi apie jį galvoja, visi šneka jam už nugaros. Šioje srityje dėl paauglių autonomijos vystymosi ir draugų įtakos svarbos sunku jiems padėti. Tačiau vis tiek juos galima palaikyti prieš tai minėtais bendravimo ir kantrybės būdais. Paaugliui, kuris susiduria su šiais psichologiniais sunkumais, svarbu sukurti saugią aplinką su savo draugais ir šeima. Jei vien to neužtenka, paaugliai visada gali kreiptis pas psichologus ar kitus psichologinės sveikatos specialistus.
Parengė: psichologas R. Jurgutis
Projektas "Sveikas ir išmanus jaunimas"
Gedimino G. 85-1, LT-56121, Kaišiadorys
V 8:00-15:45
Pietų pertrauka:
I-V 12:00-12:45