Naujiena

Atnaujintas vakcinavimo planas – masinis skiepijimas prasideda pavasarį. (3)

2021 02 23

Prasidėjo 9-oji vakcinacijos savaitė. Dar 22 savaitės iki liepos 31 d. Iki to laiko planuojama paskiepyti 70 proc. suaugusiųjų t.y. 18 + m. Kaišiadorių r. sav. gyventojų, kurių 2021 m. sausio 1 d. buvo 24 529 (duomenys išankstiniai. Šaltinis Lietuvos statistikos departamentas). Norėdami sužinoti vakcinacijos apimtis, atliekame matematinę užduotį ,daugybos/dalybos veiksmus:

1)      24 529 x 0,7 ≈ 17 170 asmenys, kuriems reikia 2 dozių vakcinos ;

2)      17170 x 2 = 34 340 vakcinos dozių numatytam laikotarpiui iki 2021-07-31;

3)      34 340 gyv. skč./ 31 sav.  ≈ 1108 vakcinos dozių/savaitei

Vakcinų poreikį susiškaičiuoti nesudėtinga. Kam patiko skaičiuoti, galite skaičiuoti toliau….Tačiau kiek kitaip yra su prioritetine eile, kurią sudarė LR SAM, žmonių pageidavimais, vakcinos tiekimu… Skiepijama visomis trimis vakcinomis, nes jos registruotos ES: „Pfizer“„Moderna“, AstraZeneca. Kiekiai skiriasi tik dėl to kiek kiekvienas gamintojas spėja pagaminti ir kaip gretai geba pristatyti.

Išsamų vakcinacijos planą yra sudariusi Kaišiadorių rajono savivaldybės gydytoja. Greitu laiku bus paviešintas. Vakcinaciją organizuoja VšĮ Kaišiadorių pirminis asmens sveikatos priežiūros centras. Šis PASPĮ yra atsakingas už skiepijimo eigą ir vakcinos paskirstymą po kitas pirmines asmens sveikatos priežiūros įstaigas: VšĮ Kruonio PASPĮ, VšĮ Rumšiškių PASPĮ , VšĮ Žaslių PASPĮ , VšĮ Žiežmarių PASPĮ, VšĮ Moters sveikatos centrą, UAB Šeimos sveikatos centrą. 2021-02-22 d. duomenimis dviejomis vakcinos dozėmis suskiepyti 456 , pirma doze – 973 asmenys. Sunaudotos 1429 vakcinų dozės (Kas mano, kad statistika feikinė, šį sakinį praleiskite). Medikai paskiepyti dviem dozėm. Pirmuoju vakcinos skiepu  skiepyti 1.11 (asmenys, užtikrinantys vaikų priežiūrą) bei 1.12 (asmenys, dirbantys švietimo įstaigose) prioriteto asmenys. Nuo 2021 m. vasario 23 d. pradedamas 1.13.1 (80 m. ir vyresni asmenys) ir 1.13.2 (75-79 m. asmenys) prioriteto asmenų skiepijimas. Didesnė dalis žmonių vis dar laukia eilėje, kai telefono skambučiais kiekvienas PASPĮ kvies skiepytis asmenis prioritetine tvarka (https://cutt.ly/9lzqhWE). Belaukiant yra laiko galvoti. Taip, žmogus yra savo kūno ir savo gyvenimo šeimininkas. Jis tikrai turi teisę atsisakyti skiepų, diagnostikos ir gydymo. Be jokios abejonės. Tačiau - tik savo gyvenimo šeimininkas. Niekas neturi teisės rizikuoti net savo šeimos sveikata, nekalbant apie visuomenės.

Šiandien į tris svarbiausius susijusius su vakcinacija klausimus atsako UAB Šeimos sveikatos centro ir VšĮ Žiežmarių PASPĮ šeimos gydytoja  Ieva Remenčiūtė:

Ką galėtumėte pasakyti apie naujuosius skiepus?

Galime džiaugtis gyvendami istoriniu laikotarpiu, kuomet stebime, kaip mokslo vystymasis ir pritaikymas vyksta tuo pačiu metu. Dar 2020 m. kovo mėn. Pasaulinė Sveikatos organizacija (PSO) paskelbė Covid-19 infekciją pandemija, o dar nepasibaigus metams jau ir Lietuvoje buvo paskiepyti pirmieji medicinos darbuotojai. Šiuo metu jau yra sukurta ne viena vakcina, iš kurių 3 yra patvirtintos Europos vaistų agentūros. Lietuvoje pirmiausia pradėta skiepyti informacinės RNR (iRNR, angl. – mRNR) vakcinomis (Pfizer-BioNTec ir Moderna TX), o vėliau ir vektorine vakcina (Oxford – AstraZeneca). Visų jų tikslas yra vienodas – išmokyti mūsų imunitetą atpažinti, prisiminti infekcijos sukėlėją, jog organizmas susidūręs su šia virusine infekcija kasdieniniame mūsų gyvenime jau būtų pasirengęs efektyviai su ja kovoti. Būtent informacija apie ankstesnius koronavirusų šeimos infekcijų protrūkius (SARS-CoV-1; Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusu (angl. MERS-CoV)), mokslininkų susivienijimas, gausus investavimas leido per neįtikėtinai trumpą laiką sukurti šiuo metu jau naudojamas vakcinas. Nepaisant trumpo kūrimo laikotarpio laikantis saugumo kriterijų buvo atlikti standartizuoti preklinikiniai bei 3 fazių klinikiniai tyrimai. Reikia nepamiršti, jog klinikiniai tyrimai atliekami laikantis Helsinkio deklaracijos, kurią pasirašiusios valstybės (57 valstybės, tarp jų ir Lietuva) siekia užtikrinti pacientų interesus. Atliktuose tyrimuose stebėtas efektyvus vakcinų apsauginis poveikis, teigiamus duomenis matome ir Izraelyje, kur šiuo metu yra paskiepyta didžiausia populiacijos dalis. Aišku, vis dar lieka neaiški specifinio imuninio atsako trukmė, revakcinacijos poreikis.

Vis dėlto skiepijimo prieinamumas, jo mastai, žmonių sąmoningumas yra lemtingi faktoriai kovojant su šia pandemija. Nereikia pamiršti, jog nors per šį laikotarpį ir geriau pažinome SARS-CoV-2 sukeliamą infekciją, bet gydymo galimybės išlieka ribotos ir tik ateityje galėsime visapusiškai įvertinti liekamuosius reiškinius po šios infekcijos.

Artimiausiu metu laukiame rezultatų iš vis dar vykstančių kitų vakcinų klinikinių tyrimų.

Kokia efektyvi bebūtų vakcina, dalį žmonių baugina pašalinis vakcinų poveikis. Kokia Jūsų patirtis?

Vakcinos kaip ir bet koks medikamentas gali sukelti nepageidaujamas reakcijas. Nors šios reakcijos gali sukelti diskomfortą, bet jis yra trumpalaikis ir tik įrodymas, jog mūsų organizme ima formuotis imuninis atsakas. Kiekvieno žmogaus organizmas individualus, todėl ir galimos reakcijos gali būti skirtingos. Šiuo metu Lietuvoje naudojamos Covid-19 vakcinos sukelia panašias reakcijas: skausmingumą, paraudimą, patinimą injekcijos vietoje, rankos skausmą, šaltkrėtį, karščiavimą, nuovargį, galvos ir raumenų skausmą, bendrą negalavimą. Ir nors kiekvienas galime skirtingai toleruoti šias reakcijas, derėtų prisiminti, jog jos įprastai trunka nuo tik kelių valandų iki kelių dienų. Trumpalaikis negalavimas neturėtų leisti užmiršti, jog taip organizmas įgauna skydą prieš gresiančią rimtą infekciją bei jos sukeliamas komplikacijas.

Šiuo metu socialiniuose tinkluose skelbiama informacija visuomenėje dažnai skatina baimę, bet sukeltas psichologinis stresas gali tik varginti laukiant reakcijų po skiepo (kurių gali ir nepasireikšti) arba dar blogiau sudaryti neigiamą požiūrį į vakcinavimą. Pacientai visuomet turėtų domėtis bei užduoti klausimus savo sveikatai aktualiais klausimais, bet rekomenduojame informacijos ieškoti valstybiniuose bei mokslo įrodymais pagrįstuose šaltiniuose. O visi pacientai, kurie patiria nepageidaujamas reakcijas į skiepą, turėtų šią informaciją pranešti Valstybinei Vaistų Kontrolės Tarnybai prie SAM telefonu (8 800 735 68) arba internetu (vvkt.lt). Tik būdami pilietiški ir galėsime įveikti šią infekciją ir sugrįžti į įprastinį gyvenimą.

O kaip Jūsų šeimos nariai, ar ketina skiepytis?

Galiu pasidžiaugti, jog mano šeimoje esantys medikai kaip prioritetinė grupė jau turėjo galimybę pasiskiepyti. Kiti šeimos nariai taip pat nekantriai laukia savo skiepo kaip turėtų ir visi kiti Lietuvos piliečiai.

 Ačiū šeimos gydytojai  Ieva Remenčiūtei

Apibendrinimas. Taip, žmogus yra savo kūno ir savo gyvenimo šeimininkas. Jis tikrai turi teisę atsisakyti skiepų, diagnostikos ir gydymo. Be jokios abejonės. Tačiau - tik savo gyvenimo šeimininkas. Niekas neturi teisės rizikuoti net savo šeimos sveikata, nekalbant apie visuomenės sveikatą.

Edgaro Kulikausko žinutė išsinešimui:

•Jei laukiate skiepo, nepanikuokite, sulauksite.

•Nusiteikite trumpalaikiam rankos, raumenų, galvos skausmui, bendram silpnumui, šaltkrėčiui ar temperatūros šoktelėjimui.

•Jei turite galimybę, susiplanuokite laisvadienį po skiepo, kad galėtumėte ramiai pagulėti lovoje, jei to prireiktų.

•Išsivysčiusias reakcijas priimkite kaip ženklą, kad antikūnų fabrikėlis užsikūrė.

•Jei skausmas tikrai stiprus, išgerkite paracetamolio ar ibuprofeno tabletę.

•Jei nepavyksta susitvarkyti patiems, kreipkitės į medikus.

•Jei reakcija į skiepą jums atrodo nenormali, kreipkitės ne į niekaip padėti negalinčią facebook grupę, o į vaistų kontrolės tarnybą, kuri registruoja nepageidaujamus įvykius.

https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv

arba nemokamu telefonu 8 800 73 568.

Parengė: V. Jonaitė Kaišiadorių r. sav. VSB direktorė


Paskutinį kartą redaguota: 2021-02-23 11:51
Prenumeruokite naujienlaiškį ir visas naujienas sužinokite pirmi