Naujiena
Ar saugu maudytis „žydinčiame“ vandenyje?
2024 07 05Pažaliavęs vanduo – dažnas vandens telkinių reiškinys vasaros metu. Todėl ne vienam poilsiautojui kyla klausimas, ar toks vanduo yra švarus, ar jame saugu maudytis?
Vasarinis vandens „žydėjimas“ – tai gausus mikrodumblių dauginimasis, kai vandens telkinio paviršius padengiamas dumblių mase. Šie dumbliai „žydi“ tik esant palankioms sąlygoms: aukštai oro temperatūrai, silpnam pastoviam vėjui arba štiliui ir tik įšilus vandens telkiniui, kuriame pakankamai maistingųjų medžiagų (azoto ir fosforo). Medžiagų kiekiai taip pat padidėja dėl žmogaus veiklos: fosforas ir azotas nuplaunamas iš tręšiamų laukų ar patenka į vandens telkinius su nevisiškai išvalytomis buitinėmis nuotekomis. Taigi intensyviai vystantis dumbliams, vandens paviršius padengiamas tiršta žydinčių dumblių mase ir dugno augalija nebegauna pakankamai šviesos. Besidaugindami mikroskopiniai dumbliai išnaudoja didelį vandenyje ištirpusio deguonies kiekį, perpildo vandenį gyvybinės veiklos produktais ir dumbliai pradeda pūti. Dėl to pablogėja vandens kokybė: vanduo įgauna nemalonų kvapą, pakinta jo klampumas, sumažėja skaidrumas, vystosi organines medžiagas skaidančios bakterijos. Anot aplinkosaugininkų, priklausomai nuo „žydinčių“ dumblių rūšies, gali būti įvairių spalvų: melsvai žali, gelsvai žali, pilki, rudi ar net raudoni. O telkiniuose, kur bangos atsimuša į krantą ar kur yra sraunumos, dumbliai vandenyje gali susiplakti ir susidaryti skirtingų spalvų putos.
Taigi bijoti kiekvieno žydinčio telkinio neverta, tačiau tokiame vandenyje maudytis nerekomenduojama. Anot medikų, „žydintis“ vanduo gali sukelti alergiją (pasireiškia odos išbėrimu, niežėjimu), virškinamojo trakto sutrikimus, infekcines ligas.
Saugaus poilsio!
Sudaryta remiantis Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos komunikacijos ir aplinkai saugaus elgesio skatinimo departamento komunikacijos skyriaus informacija.
Gedimino G. 85-1, LT-56121, Kaišiadorys
V 8:00-15:45
Pietų pertrauka:
I-V 12:00-12:45