OBUOLYS VIETOJ CIGARETĖS!

Gegužės 31-oji Pasaulinė diena be tabako, kurios tikslas yra apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo bei pasyvaus rūkymo sukeliamų pavojų. Šią dieną visi rūkantieji yra skatinami bent vieną dieną nerūkyti. O tie kurie vis dar svarsto rūkyti ar ne - ryžtingai apsispręsti nerūkyti.

Nėra nei vienos žmogaus organų sistemos, kuriai nekenktų rūkymas. Nekenksmingų cigarečių taip pat nėra. Rūkymo žala:

  • Rūkymas gali sukelti širdies, kraujagyslių, kvėpavimo sistemos ir kitas ligas;
  • Tabako dūmuose yra daugiau kaip 70 kancerogeninių medžiagų, kurios gali sukelti vėžį;
  • Pasyvus rūkymas gali sukelti vėžį net tiems žmonėms, kurie niekada nerūkė;
  • Elektroninių cigarečių rūkymas didina tabako cigarečių rūkymo tikimybę ir mažina metimo rūkyti tikimybę;
  • Elektroninėse cigaretėse yra nikotino, taigi jos taip pat sukelia priklausomybę;
  • Nikotino perdozavimas - pavojingas sveikatai, gyvybei. Viename mililitre elektroninės cigaretės skysčio gali būti net iki 48 mg nikotino.

                      Apie 70 proc. visų rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti. Dauguma jų yra bent kartą tai bandę, tačiau pavyko nerūkyti ilgiau nei metus tik apie 5 proc. rūkalių. Todėl rūkantiesiems yra dvejopa pagalba: vienus reikia skatinti mesti rūkyti ir stiprinti jų motyvaciją, kitiems, jau norintiems ir pasiryžusiems mesti, reikalinga įvairaus pobūdžio medicininė ir psichologinė pagalba (individuali gydytojo konsultacija, psichologinė pagalba, konsultavimas, psichoterapiniai metodai, artimųjų parama).

Metimo rūkyti nauda sveikatai:

  • Po 8 valandų anglies monoksido kiekis kraujyje sumažėja 50 procentų.
  • Po 24 val. plaučiai apsivalo nuo gleivių ir kitų rūkalų likučių.
  • Po 3-9 mėnesių sumažėja kosulys, palengvėja kvėpavimas, pagerėja plaučių funkcija.
  • Po 1 metų perpus sumažėja rizika patirti infarktą.

                      Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės Inga ir Audronė taip pat kvietė kaišiadoriečius keisti cigaretę į obuolį. Prie prekybos centro "Pasažas", centinėje gatvėje, prie restorano "Toskana" sutikti praeiviai, su cigarete rankose, patys pripažino, kad norėtų mesti šį žalingą įprotį. Gautas obuolys tai kaip pirmas žingsnis apsisprendimo link.

Rajono mokyklose taip pat vyko akcija "Obuolys vietoj cigaretės". Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, dirbantys mokyklose organizavo viktorinas, pokalbius, sporto varžybas, pokalbius-diskusijas, kurių metu buvo akcentuojama mintis- rūpinkimės savo sveikata. Prisiminta rūkymo žala žmogaus organizmui. Nagrinėta elektroninių cigarečių nauda ar žala žmogui.

                      Mesti rūkyti verta bet kuriame amžiaus tarpsnyje. Net metus rūkyti gana vėlyvame amžiuje prailgėja gyvenimo trukmė ir kokybė. Stenkimės elgtis taip, kad ne įpročiai mus valdytų, o mes įpročius.

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė

Audronė Petraškienė

Nuotraukos